האם ליועץ בטיחות יש הסמכה מיוחדת?

עם השנים, יותר ויותר חברות ועסקים בסדרי גודל שונים, בין אם עסקים קטנים או גדולים, בין אם מדובר בעסק פרטי, ציבורי או אחר, מחזיקים יועצי בטיחות בעבודה. במקרים מסוימים מדובר בתקן שקיים על פי חוק ובמקרים אחרים, בעלי העסק עושים זאת על דעת עצמם, הן לטובת העובדים שלהם והן לטובת הלקוחות שלהם.

יועצי בטיחות אחראים על כל הנושא של בטיחות ותקינה בעבודה. בין היתר הוא אחראי על בטיחות מתקנים, בטיחות אש, בטיחות עבודה בגובה ובתנאים אחרים, בטיחות מתקנים וריהוט, הדרכת עובדים, בטיחות בתעבורה, בטיחות נגישות ועוד. מדובר על מגוון תחומים שקשורים לנושאי בטיחות ומרכיבים למעשה את המכלול הרחב של תחום עיסוקם של חברות ועסקים רבים.

לא כל אחד יכול להיות יועץ בטיחות. על מנת לעסוק בתחום יש לעבור קורס הסמכה מיוחד. מכללות ובתי ספר רבים מעבירים קורסים בנושאי בטיחות, הן על פי נושאים והן בהתאם להתמחויות של בעל המקצוע בתחום. כך למשל, אנחנו יכולים למצוא קורס בטיחות באש, קורס בטיחות בעבודה, קורס בטיחות בתחבורה ועוד. לצד כל אלה, אנחנו יכולים למצוא קורסים שעוסקים בתכנון בטיחות, ברמות שונות.

כאמור, הקורסים מותאמים על פי נושאים וכן על פי רמת ההתמחות בתחום. מי שמוגדר כבר כיועץ בטיחות, יכול לעבור השתלמויות וכן קורסים מתקדמים יותר, הן על מנת לרכוש ידע בנושאים שאיננו מכיר והן בשביל לקבל הסמכה גבוהה יותר, מתוך כוונה להתקדם בעבודה או להתקבל לתפקידים בעלי אחריות רבה יותר.

מדוע צריך הסמכה בתחום?

כפי שציינו בתחילת המאמר, עם השנים יותר ויותר חברות ועסקים החלו להעסיק יועצי בטיחות. הנושא הפך להיות הרבה יותר מסודר, הן מבחינה רגולטורית והן מבחינה אקדמית. כלומר יצאו ספרים מסודרים בתחום, נבנו קורסים, ואנשים החלו ללמוד את התחום.

מאחר ואנחנו לא רוצים להעסיק גורמים שאינם למדו את התחום בצורה מסודרת ואנחנו לא רוצים גם להעסיק אנשים שאינם מכירים היבטים נושאים של התחום, הרי שהדרך הטובה ביותר להכשיר גורמים לתחום זה, היא באמצעות קורסים מסודרים, בדיוק כמו במקצועות אחרים.

השאר תגובה