עקרונות המסחר בבורסה

מסחר בבורסה

כולנו שמענו על מסחר בבורסה ואפילו פחות או יותר יודעים איך זה עובד. גם אם מעולם לא עסקתם במסחר בבורסה, אתם לא יכולים להתעלם מנוכחותה במהדרות החדשות. בוודאי כבר קלטתם שלפעמים הבורסה עולה ולפעמים היא יורדת. אבל אולי זה זמן טוב לעצור רגע ולהתעכב על העקרונות הבסיסיים של מסחר בבורסה.

הבורסה היא קורת גג אשר תחתיה נמכרים מוצרים פיננסיים רבים, המפורסם ביניהם הוא המנייה, אך כמובן ישנם מוצרים נוספים כמו תעודות סל, מק"מ, אגרות חוב, אופציות ועוד מוצרים שונים. לכל אחד מהמוצרים הפיננסיים יש משמעות אחרת, אך המנייה היא המוכרת ביותר לציבור הרחב ואולי גם הפשוטה ביותר להסבר. המנייה היא נייר ערך המקנה לכם בעלות יחסית על החברה אשר הנפיקה את המנייה. אמנם אתם לא הופכים להיות הבוס של החברה ברגע שקניתם מנייה אחת אבל עם כמות גדולה של מניות אתם בהחלט יכולים להיות בעלי השליטה. לא כל חברה מנפיקה מניות בבורסה, זוהי החלטה של החברה וזהו גם תהליך מורכב לביצוע אך זה פחות רלוונטי עבורכם.

המסחר בבורסה מתבצע באמצעות מערכת ממוחשבת ולא צריך להגיע למשרדי הבורסה בשביל לקנות מניות. לצורך העניין אפשר לעשות את זה מהבית בזכות מערכת ממוחשבת דרכה נותנים את הוראות הרכישה והמכירה של המניות.

המסחר בבורסה מוגבל לשעות מסוימות והוא מתבצע ב 5 שלבים:

שלב טרום פתיחה – עוד בטרם מתחיל המסחר בבורסה אתם יכולים לשלוח הוראות קנייה ומכירה. בשלב טרום הפתיחה המחשבים מעבדים את כל פקודות המסחר.

שלב פתיחה – בשלב זה נקבע ערך הפתיחה של המנייה על פי החישוב המתמטי של חיתוך עקומות ההיצע והביקוש. כל פקודות הרכישה והמכירה מסודרות ברשימה לפי קריטריונים המדרגים את סדר העדיפויות.

שלב המסחר הרציף – זה השלב בו מתבצע הסחר עצמו, כל פקודת קנייה מול פקודת מכירה לפי הרשימה שהורכבה השלב הפתיחה של המסחר בבורסה. פקודות שלא בוצעו עוברות לשלב טרום נעילה

שלב טרום נעילה – זהו שלב שבו המחשב מעבד את כל הפקודות שלא בוצעו ומפרסם שער תאורטי לערך המניות, אילו היו מבוצעות.

מסחר הנעילה – זהו השלב האחרון של יום המסחר בבורסה. בשלב זה מבוצעות הפקודות של שלב טרום הנעילה בזו אחר זו ולפי סדר העדיפויות המקובל והקבוע במערכת.

לאורך כל שלבי המסחר מתפרסמים הנתונים המספריים, כלומר שערי המניות השונות. מי שעוסק במסחר בבורסה צריך להשקיע בלימודי שוק ההון כדי ללמוד את הנושא בצורה יותר מעמיקה ולהשתמש במידע הרב המתעדכן במהלך יום המסחר.

השאר תגובה