רדיו באינטרנט: האם תחנות הרדיו העצמאיות יחליפו את התחנות המסורתיות?

רדיו באינטרנט

כמו כל מדיום תקשורתי, גם הרדיו עבר מגמות שינוי ייחודיות, כשבין היתר, כיום ניתן להאזין לתוכניות שונות באמצעות האינטרנט – מה שהוביל להקמת תחנות עצמאיות, הקלטת פודקאסטים והפצתם ברשת על ידי אנשים פרטיים. האם מדובר במגמה שעשויה לגבור על התחנות המסורתיות? מאמר בנושא.

פופולאריות לעומת חדשנות

תחנות הרדיו המסורתיות והממסדיות כמו גל"צ, 88 FM ואפילו רשת ג', הן בין התחנות הפופולאריות בישראל. עם זאת, בשנים האחרונות נדמה שצצות להן יותר ויותר תחנות רדיו עצמאיות שפועלות באמצעות האינטרנט, בין אם מדובר בתחנות שמעבירות שידורים חיים ובין אם מדובר בפודקאסטים. ההתפתחות הזו הובילה לא מעט אנשים לעסוק בתחום, לרכוש ציוד הקלטה בסיסי ולשדר מהבית, כך שיש מאזינים רבים שמצד אחד מאזינים לגלגל"צ דרך האינטרנט, ומצד שני ישמחו להאזין לתוכניות ייחודיות של שדרנים עצמאיים שעושים זאת באופן פרטי, ומספקים הצצה לעולם חדש של מוזיקה, דעות ועוד.

למה תעדיפו להאזין?

האם התחנות העצמאיות יחליפו את התחנות המסורתיות? ובכן, אולי לא באופן גורף, אבל זה בהחלט יכול לקרות, זאת בשל העובדה שבניגוד להאזנה לרדיו המסורתי, יהיו מי שיעדיפו להאזין לתוכניות הרדיו בזמנים שנוחים להם, ובהחלט ניתן להאזין לתוכניות באתרים שונים ברשת כמו באתר שנקרא "מרכז הפודקאסטים" ואפילו באתר ICAST. לא לכולם יש רדיו בבית, אבל למרביתם יש אינטרנט – והיצע התוכניות ברשת הוא בהחלט מגוון מאשר היה בעבר.

עם זאת חשוב לומר, שעדיין התוכניות המסורתיות יהיו רלוונטיות, משום שישנן תוכניות רדיו בעלות קונספט מסוים או כאלה שמוגשות על ידי שדרנים אהובים במיוחד כמו טייכר וזרחוביץ, דידי הררי, שי ודרור, קרן נויבך ורבים נוספים.

אגב, חשוב לציין שמלבד התחנות המוכרות, לא מעט מכללות ואוניברסיטאות מחזיקות בתחנות רדיו מקומיות במסגרת לימודי תקשורת. התחנות הללו מופעלות על ידי סטודנטים, ובשל כך, הן מספקות מגוון רחב של תוכניות ייחודיות – ואת זה בהחלט שווה להכיר.

 

העולם הטכנולוגי לא מפסיק להפתיע, והיכולת לרכוש ציוד הקלטה וליצור תוכניות רדיו עצמאיות בהחלט עשוי להביא עמו שינוי מרענן. כיום, רדיו הוא הרבה יותר ממה שהיה בעבר, וגם אנשים ללא כל ידע בתחום התקשורת, מפעילים תחנות ותוכניות עצמאיות מגוונות וייחודיות.

השאר תגובה