קריפטוגרפיה ואבטחת תוכנה – מה הקשר?

קריפטוגרפיה היא אחד התחומים החשובים ביותר בתחום מדעי המחשב. זהו תחום בעל השפעה רבה על חיינו, מכיוון שהוא משמש לאבטחת הנתונים והתקשורת שלנו. אבטחת הנתונים והתקשורת שלנו תלויים במידה רבה בהצפנה שלו.

נעשה שימוש בקריפטוגרפיה במשך זמן רב, אבל זה נעשה בעיקר על ידי בני אדם. קריפטוגרפים צריכים לעבוד בצוותים והם צריכים להיות מסוגלים לתקשר אחד עם השני. הם צריכים להיות מסוגלים להבין מה קורה מחוץ לצוות שלהם וגם בתוך הצוות שלהם מבלי להיות מושפעים מהשפעה חיצונית או מידע שמגיע מאחרים.

טכנולוגיה הנקראת בינה מלאכותית (AI) יכולה לעזור לאנשים באזורים אלה מכיוון שהיא יכולה לקחת בחשבון את כל המידע שהמשתמשים מספקים ולפעול בהתאם על סמך מידע זה.

קריפטוגרפיה והחיבור לאבטחת מידע:

קריפטוגרפיה היא חלק חשוב באבטחת מידע. הרבה אנשים חושבים שהקריפטוגרפיה היא אמנות שחורה, אבל היא לא. קריפטוגרפיה היא רק דרך להסתיר מידע מאחרים. לדוגמה, אנו יכולים להגן על מספרי חשבון הבנק שלנו באמצעות קריפטוגרפיה. קריפטוגרפיה היא תחום מורכב מאוד. למרות שיש הרבה אנשים שיודעים איך להשתמש בקריפטוגרפיה, עדיין יש הרבה אנשים שלא.

קריפטוגרפיה היא המדע של הפיכת נתונים לקוד שיכולים להיות מובנים רק על ידי אנשים שיודעים לקרוא אותם. דוגמה טובה לכך יכולה להיות ההצפנה המגנה על פרטי הבנק והסיסמאות שלך. קריפטוגרפיה משמשת ביישומים שונים כמו מסחר אלקטרוני באמצעות ביטקוין, ממשל אלקטרוני, בריאות אלקטרונית וכן הלאה. . ישנם אלגוריתמי הצפנה שונים המשמשים להצפנה. האלגוריתם הנפוץ ביותר הוא AES (Advanced Encryption Standard). AES הוא אלגוריתם חזק ויעיל מאוד המסוגל לספק אבטחה חזקה לנתונים. הוא משתמש במפתחות (סיביות) של 256 סיביות ויש לו 128, 192 או 256 מצבי פעולה. מהם אלגוריתמי ההצפנה השונים? אלגוריתמי הצפנה משמשים להצפנת נתונים. הצפנה או פענוח של נתונים הוא תהליך של הפיכת קבוצת תווים למחרוזת שניתן להבין רק על ידי מי שמכיר את האלגוריתם המשמש להצפנת הנתונים המקוריים. האלגוריתם הנפוץ ביותר הוא AES (Advanced Encryption Standard). 

מידע נוסף כדאי לקרוא פה: https://www.hashikma-rishon.co.il/sports/15217

השאר תגובה