ריסוק אבנים בכליות בגלי הדף – איך זה עובד?

ריסוק אבנים בכליות בגלי הדף - איך זה עובד?

כאב חד בבטן, כאב בצד הגוף, צריבה חזקה במתן שתן, חום גבוה ושאר סימפטומים – כולם יכולים להעיד על אבנים בכליות. 

אבנים בכליות נוצרות במערכת השתן בשל חוסר יכולת של המערכת לנקות פסולת מהגוף. כשזה קורה, אחת משיטות הטיפול נעשית באמצעות גלי הדף. 

אבל איך טיפול כזה מתבצע?  

טיפול בגלי הדף באבנים בכליות ידוע גם כטיפול חוץ גופי או בראשי התיבות ESWL. מדובר בדרך לרסק אבנים בכליות לרסיסים קטנים ולעשות זאת באמצעות שימוש בקרני רנטגן שקובעות את המיקום של האבנים, ולאחר מכן שיגור קרני הדף לריסוק האבנים באופן מדויק באמצעות אנרגיה שמבצעת את הפעולה. 

פעולה כזאת נועדה להחליף ניתוח אבנים בכליות שנחשב מסובך יותר והרבה יותר פולשני בעיקר שהמטרה לבחור אבנים בגדלים של שניים עד ארבעה סנטימטרים ולנפץ אותן כך שלא יכאיבו או יפריעו להתנהלות יום יומית. הריסוק מאפשר יציאה של הפירורים שנותרו בצורה טבעית עם מתן שתן ובכך טיפול בכאב וסיום האפיזודה של אבנים בכליות. 

איזה טיפולים נוספים ישנם?

בנוסף לטיפול כזה, יש טיפולים נוספים כמו אורטרוסקופיה אשר מרסק את האבנים באמצעות מכשיר אופטי המוכנס דרך השופכה עד לכליה. המכשיר מרסקת את האבנים באמצעות קרני לייזר. טיפול כזה אינו שכיח ומבצעים אותו במקרים בודדים. שיטה נוספת היא ריסוק אבנים בכליות בגישה מלעורית באמצעותה מבצעים ריסוק חוץ גופי של אבנים בגודל של שלושה סנטימטרים ולאחר מכן יציאה של הפירורים דרך השופכן. 

את הפעולות מומלץ לבצע אצל מומחים בלבד לאחר אבחון אבנים בכליות וסקירה של כל שיטות הטיפול המתאימות. 

למידע נוסף היכנסו לאתר של דוקטור ניר קליינמן

השאר תגובה